TECHNOLOGIA

1. Technologia sublimacji

Sublimacja jest zjawiskiem, które polega na bezpośrednim przejściu ze stanu stałego w stan gazowy. Jest ono wykorzystywane przy wykonywaniu nadruków na różnego rodzaju powierzchniach jak np. kubki, koszulki, puzzle itp.

subli1

Potocznie ten typ wykonywania nadruków jest nazywany technologią sublimacji. Wykorzystuje ona drukarkę atramentową marki Epson lub inną drukarkę z głowicą piezoelektryczną. Atrament sublimacyjny z reguły nie pracuje z urządzeniami drukującymi, które są wyposażone w głowice termiczne.

Aby przenieść nadruk, należy wcześniej przygotowaną grafikę wydrukować na specjalnym nośniku, a następnie za pomocą prasy transferowej wykonać transfer na wybraną powierzchnię.

subli2

Nadruki można przenosić wyłącznie na powierzchnie poliestrowe. W zależności od wybranego podkładu np. blacha czy koszulka stosowane są różne parametry wgrzewania. Najważniejszym elementem przy wgrzewaniu nadruków technologią sublimacji jest równomierny rozkład temperatury.

2. Technologia termotransferowa

Technologia druku transferowego może być stosowana na wielu materiałach: tkaninach, ceramice, szkle, metalu i plastiku, drewnie i papierze, a w swoich specjalnych odmianach (transfer na zimno) nawet na tak czułym podłożu, jak świece. Nadruki uzyskane tą metodą charakteryzują się pełną kolorystyką oraz dużą trwałością. Niewielki koszt jednostkowy wydruku powoduje, że nawet pojedyncze egzemplarze lub bardzo krótkie serie mają przystępną, łatwo akceptowalną cenę. Stanowi to zasadniczą przewagę nad techniką sitodruku, która jest opłacalna przy dużych nakładach. Z tego względu właśnie, coraz więcej firm czy agencji reklamowych posiłkuje się technologią termotransferową.

Technologię wykorzystać można m.in. do produkcji niskonakładowych gadżetów takich jak: koszulki, puzzle, podkładki pod mysz, magnesy, dyplomy, certyfikaty, podziękowania na podkładach drewnianych, identyfikatorów, tabliczek znamionowych, odznak, szyldów na drzwi, wizytówek, emblematów sportowych, kubków z dowolną grafiką czy nawet zapalniczek. Całą linię produkcyjną można zmieścić w małym pomieszczeniu lub też w pasażu handlowym supermarketu. Sam proces transferu jest dość łatwy i szybki. Wystraczy wydrukować interesującą nas grafikę na odpowiednim nośniku (w zależności od podkładu, na który będziemy chcieli ją nanieść) i wykonać transfer przy pomocy prasy. Do wydruku wykorzystujemy kolorową drukarkę laserową lub kopiarkę z konwencjonalnymi tonerami.

3. Technologia folii flock

Firmy wykonujące usługowo nadruki na koszulkach wykorzystują do tego celu bardzo różne technki takie jak: sitodruk, plastizol czy haft. Technologie te z powodzeniem stosuje się do wielkoseryjnej produkcji. Za pomocą sitodruku można bez problemu zadrukować np. dwa tysiące koszulek, w bardzo przystępnej cenie. Jednak wykonanie jednej czy pięciu koszulek z nadrukiem nie jest już takie opłacalne, ponadto przygotowanie sita jest czasochłonne. Dlatego też zakłady wykonujace nadruki sięgają po inne alternatywy. Jedną z nich jest folia flock, za pomocą której można przyozdobić tkaninę, np. koszulkę, torbę, czapkę itp. Folie flock są produkowane w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, a ich struktura (charakterystyczny meszek) podkreśla głębię danego koloru. Z reguły są one stosowane do nadruku numerów i napisów. Można je użyć również do składania niektórych kolorowych grafik. Motywy do nadruku wycina się za pomocą plotera tnącego

flock2

a następnie transferuje się je na tkaninę za pomocą prasy transferowej, w temperaturze i czasie odpowiednio dobranych do określonego typu folii.

flock3

Wykonany nadruk jest miękki, dobrze zachowuje się podczas prania i nie pęka. Poza tym samo wykonanie nadruku zajmuje bardzo niewiele czasu, a nadruki można wykonywać już od jednej sztuki.

flock1

4. Technologia folii flex

Trwałe i efektowne zdobienia na tekstyliach to efekt znakowania folią flex i flock. Za ich pomocą możliwe jest przenoszenie grafiki wektorowej, napisów, loga firmowego na różne rodzaje odzieży: sportową, roboczą, jeans, materiały bawełniane i poliestrowe. Folie składają się z folii właściwej oraz przezroczystej folii transportowej. W większości przypadków folia transportowa jest klejąca, co ułatwia pozycjonowanie nadruków. Pod spodem właściwej folii znajduje się niewyczuwalna warstwa kleju, aktywująca się dopiero pod wpływem wysokiej temperatury.

Parametry wgrzewania danej folii (temperatura, nacisk, czas) są uzależnione od jej budowy i przeznaczenia.

Jakie są rodzaje folii flex? Czy każdy rodzaj folii możemy stosować na wszystkie tkaniny? Która folia sprawdza się lepiej na materiałach bawełnianych, która na poliestrze albo na materiałach rozciągliwych?

Porównując właściwości, wykorzystanie, wytrzymałość i kolorystykę folii flex wyróżniamy:

Folia flex – podstawowa

folia-flex-podstawa

Folia transferowa do ploterów tnących dostępna w kolorach: białym, czarnym, szarym, różowym, czerwonym, pomarańczowym, żółtym, jasnoniebieskim, ciemnogranatowym, zielonym, srebrnym.

Folia transferowa do ploterów tnących dostępna w kolorach: białym, czarnym, szarym, różowym, czerwonym, pomarańczowym, żółtym, jasnoniebieskim, ciemnogranatowym, zielonym, srebrnym.

Folia wykonana jest z wysokiej jakości półmatowej folii vinylowej, zlaminowanej z termicznie aktywowanym klejem. Grubość folii waha się od 105 do 125 mikronów.

Można ją nanosić na bawełnę, bawełnę-poliester, poliester-akryl. Nadaje się na T-shirty, ubrania robocze, bluzy itp.

Właściwości: folia jest dość cienka, a folia nośna jest lekko klejąca.

Folia posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100, co potwierdza fakt, iż folia nie zawiera szkodliwych substancji w stężeniu mogącym wpłynąć negatywnie na stan zdrowia człowieka, tym samym może być stosowana na ubrankach dziecięcych.

Folia flex – hotmark

Folia transferowa do przenoszenia nadruków na tkaniny bawełniane, poliestrowe, akrylowe. Dostępna w bogatej kolorystyce: biały, czarny, czerwony, żółta, brązowy, jasnoniebieski, ciemnoniebieski, jasnozielony, jasnofioletowy, fioletowy, perłowy, chabrowy, złoty, srebrny. Dostępne są także w najmodniejszych w tym sezonie kolorach neonowych: żółtym, czerwonym, różowym, pomarańczowym, zielonym.

Folia bardzo cienka i super rozciągliwa, a warstwa folii nośnej delikatnie klejąca.

Folia flex hotmark różni się od folii flex grubością mikronów. Flex hotmark jest zdecydowanie cieńszy (50 mikronów), ich grubość jest dwukrotnie mniejsza od tradycyjnej folii flex. Rekomendowana na rozciągliwe tkaniny.

Folia posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Folia flex – ze wzorem

folia-flex-ze-wzorem-paski-wojsko

Folia transferowa używana najczęściej do nadruku numerów, napisów i prostych grafik, dostępna w 9 wzorach: różowa zebra, zebra, leopard, pantera, kobra, techno, czerwona krata, paski, jeans.

Folię możemy transferować zasadniczo na każdy rodzaj tkanin: bawełna, poliester, jedwab. Folia ze wzorem jest cienka, jej grubość to 50 mikronów.

Nadruki wykonane folią są elastyczne, doskonale pracują z materiałem, odpowiednie także do nadruku na czapkach.

Folia flex brokatowa

folia-flex-brokatowa

Ozdobna folia flex występująca w 9 kolorach: niebieskim, zielonym, czerwonym, różowym, fioletowym, srebrnym, złotym, czarnym i białym.

Do aplikowania na wszystkie rodzaje tkanin; bawełniane, poliestrowe, akrylowe.

Folia flex ze strukturą

folia-flex-carbon

Folia wykonana z wysokiej jakości matowej folii poliuretanowej, zlaminowanej z klejem , który uaktywnia się podczas działania wysokiej temperatury, o grubości 100 – 110 mikronów. Do nanoszenia na bawełnie, bawełnę-poliester, poliester-akryl.

Folia jest cienka i rozciągliwa, w ofercie dwa rodzaje struktur:

  • carbon w kolorze białym, niebieskim, czerwonym, złotym, czarnym
  • texas w kolorze białym, zielonym, fioletowym, zielonym, pomarańczowym

Folia posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Nadruki folią dają wyjątkowy, przykuwający wzrok efekt.

Folia flex do nylonu

folia-flex-nylon

Folia transferowa flex do przenoszenia nadruków na nylonowe tkaniny, dostępne w kolorze: białym, czarnym, czerwonym, zielonym, srebrnym, żółtym, pomarańczowym, neonowym zielonym, neonowym różowym, niebieskim, ciemnoniebieskim.

Folia jest cienka, jej grubość to 50-60 mikronów. Folia nośna (transportowa) jest lekko klejąca.

Folia flex – kolory metaliczne, krystaliczne, luminescencyjne i odblaskowe

folia-odblaskowa

Folie odblaskowe dostępne w 2 wersjach kolorystycznych:

  • tradycyjny odblaskowy
  • niebieskim

Folie do nanoszenia na bawełnę, poliester, poliester-akryl o grubości 100 – 150 mikronów, podobnie jak zwykła folia flex. Rekomendowana do wykonywania aplikacji na kamizelkach bezpieczeństwa, np. dla służb mundurowych, ekip budowlanych.

Tradycyjna folia odblaskowa posiada atest EN 471 klasa 2.

Folia luminescencyjna, działa podobnie jak fosforyzujące wskazówki zegarów. Po naświetleniu światłem dziennym świeci w nocy. Folia rozciągliwa, dobrze współpracuje z materiałem. Czas świecenia jest zależny od stopnia naświetlenia folii.

Folia Flex do odzieży sportowej 

Folia flex perforowana

folia-flex-perforowana

Perforowana folia transferowa do ploterów tnących w kolorach: białym, czarnym, złotym.

Folia wykonana z wysokiej jakości matowej folii poliuretanowej, zlaminowanej z termicznie aktywowanym klejem. Grubość folii to 60 mikronów. Można ją nanosić na bawełnę, bawełnę-poliester, poliester-akryl.

Perforowana struktura folii zapewnia lepszy komfort noszenia odzieży, sprawia, że materiał oddycha z nadrukiem. Rekomendowana do wykonywania numerów na stroje sportowe.

Folia flex hotmark Sir (sublistop)

folia-flex-sublistop

Folia transferowa przeznaczona do nadruków na koszulkach barwionych w procesie sublimacji. Posiada specjalny bloker, który uniemożliwia migrację barwnika z tkaniny na wykonany nadruk z folii. Nawet przy dużej częstotliwości prań nie następuje przebarwienie.

Polecana do wykonywania nadruków na poliestrowych tkaninach o intensywnych kolorach, kurtkach typu softshell, strojach sportowych.

Dostępna w 4 wersjach kolorystycznych: białej, czerwonej, pomarańczowej, żółtej.

Folia Flex do rozciągliwych materiałów 

Folia flex hotmark stretch

folia-flex-hotmark-stretch

Bardzo cienka i rozciągliwa folia flex, o grubości 50 mikronów. Nadruk wykonany z folii hotmark stretch bardzo dobrze pracuje z materiałem, jest rozciągliwy. Rekomendowany do nadruków na materiałach elastycznych, np. lycra, stroje kąpielowe.

Folia w kolorze białym, czarnym, czerwonym, żółtym, ciemnozielonym, ciemnoniebieskim.

Wszystkie transferowe folie flex dostępne są w sprzedaży na metry, począwszy już od 0,5 metra. Każda grafika z folii flex wymaga wycięcia na ploterze tnącym, a następnie wgrzania jej za pomocą pracy termotransferowej na materiał.

Należy pamiętać, iż folię wycinamy ploterem tnącym zawsze „w odbiciu lustrzanym”, aż do przezroczystej poliestrowej folii transportowe.*

* Tekst pochodzi ze strony http://www.termotransfer.pl/

Zapraszamy do współpracy. Działamy na terenie Podkarpacia: Łańcut, Leżajsk, Sokołów Małopolski, Przeworsk, Rzeszów, oraz na terenie całego kraju.